Trunki weselne w polskiej tradycji - ozdabianie butelek.

Wesele, jako huczna impreza organizowana z okazji wcześniejszej uroczystości zaślubin powinno być świetną zabawą, przy której nie brakuje jedzenia i picia. W polskiej kulturze utarło się, że praktycznie na każdym weselu powinny znaleźć się różnego rodzaju trunki. Zgodnie z tradycją, wiele osób nie wyobraża sobie porządnego wesela bez wódki. Mimo tego, coraz więcej par stara się zastąpić ją innymi alkoholami. Na stołach pojawiają się odmienne gatunki win, likiery, koniaki. Znacznie rzadziej częstuje się gości piwem. To, co zostanie podane zaproszonym, jest zwykle wybierane przez narzeczonych jeszcze na dłuższy czas przed ślubem. Mimo tego, zdarza się, że za dobór dań i trunków odpowiada firma oferująca catering.

Jeśli to ona zajmuje się dostarczeniem alkoholu, to z reguły pracownicy starają się wybrać trunki znacznie bardziej eleganckie niż wódka. Zazwyczaj wódka weselna występuje wtedy wyłącznie jako symboliczny kieliszek inaugurujący zabawę. Poza tym, dba się o to, żeby wszystkie trunki weselne były atrakcyjnie ozdobione. W sklepach z gadżetami dostępne są specjalne nakładki na butelki, które wyglądają, jak zabawne ciuszki. Często catering na wesele posiada je w swoich zapasach i dekoruje poszczególne alkohole w ramach swojej oferty.

Oprócz materiałowych nakładek, ozdabianie butelek może przyjmować także inne formy. Jednym z ciekawszych pomysłów jest nabycie specjalnych stojaków na butelkę, które mają postać pary młodej trzymającej się za ręce i podpierającej butelkę. Stojaki na trunki mogą być też mniej zabawne, za to znacznie bardziej wytworne. Oprócz tego, niemal standardowymi ozdobami są aplikacje, które jednoznacznie wskazują na to, czyje jest dane wesele. Folie z weselnymi napisami można kupić w gotowej formie lub zamówić w ramach indywidualnego zlecenia.

Published by